National Hockey League

Detroit zničil Chicago, Hossa strelil dva góly

Vytvořeno 25.05.2009 14:04:00 | Poslední změna 25.05.2009 14:04:43
Marián Hossa strelil dva góly, pridal jednu asistenciu a spolu so spoluhráčom z útoku Valtteri Filppulom sa najviac zaslúžili o hladké víťazstvo Detroitu 6:1 nad Chicagom, ktoré sa zrodilo v štvrtom zápase finále Západnej konferencie.

Chicago Blackhaws - Detroit Red Wings 1:6 (0:2, 1:3, 0:1)
stav série: 1-3

V štvrtom zápase finále Západnej konferencie sa Detroit musel zaobísť nielen bez zraneného Datsyuka, ale aj bez kapitán Lidstroma, či stredného útočníka Drapera. Chicago nemohlo v zápase počítať s Khabibulinom, avšak v zostave nechýbal Havlát. Skóre stretnutia otvoril v 9. minúte Marián Hossa, ktorý strelil svoj prvý gól v posledných siedmich zápasoch. Hossa úspešne zakončil akciu dvoch proti jednému, keď na strelenie gólu zúžitkoval krížnu prihrávku Valtteriho Filppulu. Pre Red Wings to bol prvý gól strelený v oslabení v tohtoročnom play-off. Svoje vedenie Detroit mohol zvýšiť v presilovej hre, ktorú hral od 14. minúty, ale aj napriek viacerým možnostiam zostal stav nezmenený. V nasledujúcich minútach mali menšiu prevahu domáci hráči, ktorí sa napokon v priebehu prvej dvadsaťminútovky z gólu netešili. Naopak, ešte raz v nej inkasovali. Druhý gól hostí strelil 21 sekúnd pred koncom tretiny Johan Franzen.
Detroit mal aj dobrý vstup do druhej tretiny, ktorú začínal presilovou hrou. V druhej minúte tretiny strelil svoj prvý gól v play-off Valtteri Filppula, ku ktorému sa puk odrazil od Hueta po strele Mariána Hossu, ktorý zaknihoval asistenciu. Brett Lebda v štvrtej minúte vyhodil puk medzi divákov a nasledovala presilovka Chicaga. Blackhawks ju dokázali využiť, keď Jonathan Toews znižoval na rozdiel dvoch gólov. Ten však nevydržal dlho. V 25. minúte strelil svoj druhý gól v zápase Marián Hossa a Detroit viedol opäť o tri góly. Vedenie ešte zvýraznil Henrik Zetterberg, ktorý v presilovej hre piatich proti trom prekonal Coreyho Crawforda, dvadsaťpäťročného brankára, ktorý po štvrtom góle nahradil v bráne „čiernych jastrabov" Hueta. Detroit do konca tretiny kontroloval hru a do šatni sa odchádzalo za stavu 5:1 pre hostí.

Do tretej tretiny nastúpil Detroit v bráne s Ty Conklinom a do brány Chicaga sa vrátil Cristobal Huet. Detroit sa počas záverečnej tretiny snažil kontrolovať hru, pričom domáci hrali agresívne a niekoľkokrát išli do nebezpečných súbojov, pri ktorých boli náznaky úmyselného zranenia niektorého hráča Red Wings. Pár nešetrných zákrokov si vytrpel aj Hossa a práve pri zákroku Brouwera na slovenského útočníka dostal Detroit možnosť hrať presilovku, ktorú využil na strelenie gólu. V 53. minúte uzavrel skóre zápasu Henrik Zetterberg, ktorý strelil svoj druhý gól v zápase a 9. v play-off.

Prvou hviezdou zápasu sa stal fínsky center Valtteri Filppula, ktorý strelil gól a nahrával na oba góly Mariána Hossu. Trenčiansky dochovanec sa stal druhou hviezdou a za tretiu bol vyhlásený obranca Chicaga Cam Barker. Hossa v zápase odohral 17 minút a okrem troch kanadských bodov zaznamenal aj dva plusové. Do štatistík si pripísal aj šesť striel a dve trestné minúty za krosček.

Séria sa za stavu 3:1 pre Detroit presúva do „Hokejového mesta", kde sa v stredu v Joe Louis Aréne odohrá piaty zápas finálovej série Západnej konferencie, v ktorom si môžu Red Wings zabezpečiť postup do finále Stanley Cupu.